Ev, apartman, site, sokak, cadde… Rögar; hayatımızda adım attığımız her yerde kanalizasyon yada su şebekesinin ana şebekeyle birleştiği yer olarak büyük önem taşır. Rögar (Menhol) kapakları ise sağlıklı bir şekilde yaşamımızı devam ettirebilmemiz için hayati öneme sahiptir. Geçmişte çoğu kez dökme demir ya da plastikten yapılan rögar kapakları, yeni teknolojilerle pek çok yerde yerini kompozit ürünlere bırakmıştır. Peki dünyada pek çok ülkenin tercihi kompozit rögar (menhol) kapaklarının faydaları neler?

1)Kompozit Rögar (Menhol) kapakların en önemli yararlarından biri, ‘çalınmaya’ karşı daha korunaklı olmasıdır. Döküm rögar kapakları ise her gün çalınma riski altındadır. Bunun nedeni ‘kompozit rögar (menhol)’ kapakların ‘hurda’ değerinin olmamasıdır

2) Döküm rögar (menhol) kapaklarının hırsızlığa çok açık olmasının hayat içerisinde pek çok riski vardır. İnsanların, hayvanların çalınmış kapaklar nedeniyle bu menhollerin içine düşmesi hayati sonuçlar doğurabilmektedir. Araçlar için de kaza riskini artırmaktadır. Kompozit rögar (menhol) kapaklar bu riskleri minimuma indirir.

3) Geleneksel döküm rögar (menhol) kapakları çok ağırdır. Tamir işleriyle ilgilenen işçiler bu dökme demir menhol (rögar) kapakları nedeniyle sıkça yaralanmaktadır. Tamir süreçlerinde, çok daha hafif bileşenlerden oluşan kompozit rögar (menhol) kapaklar bu yaralanmaların önüne geçer.

4) Kompozit rögar (menhol) kapakların tamir süreçlerindeki bir diğer yararı da, hafif olduğu için yerinden kolay çıkarılması sayesinde süreci hızlandırmasıdır. Yani kompozit rögar (menhol) kapaklar zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

5) Döküm rögar (menhol) kapaklar çoğu kez gevşek takıldığından kanalizasyon ve kirli suların sızması sıkça karşılaşılan bir sorundur. Kompozit rögar (menhol) kapaklar ise daha sıkı kavrama özelliğine sahip olduğu için sağlıksız suların yaratabileceği sorunların önüne geçilmiş olur.

6) Demir ve dökme demirden yapılmış menholler korozyona açıktır. Kompozit rögar (menhol) kapaklar ise yüksek korozyon dayanımına sahip olduğu için uzun ömürlüdür.

7) Kompozit rögar (menhol) kapaklarının bakım maliyeti döküm ürünlere göre çok çok daha azdır.